Arteterapia - po zdrowie poprzez sztukę
Termin arteterapia składa się z dwóch części. Arte, czyli sztuka oraz terapia. Czyli mówiąc najprościej, jest to wykorzystywanie sztuki w procesie terapeutycznym. Przy arteterapii można wykorzystywać różne rodzaje sztuki. Może to być muzyka, plastyka, taniec, teatr czy rzeźba. Nie potrzeba mieć żadnych uzdolnień w danej dziedzinie, gdyż nie liczy wartość artystyczna działa a sam proces tworzenia.
Rodzaje arteterapii
W arteterapii wyróżniamy na przykład muzykoterapię, podczas której słucha się muzyki, śpiewa czy gra na instrumentach przy wskazówkach arteterapeuty. Innym rodzajem jest plastykoterapia, podczas której za pomocą malowania, rysowania, kolorowania jak i modelowania w masach plastycznych osoba chora z pomocą arteterapeuty pokazuje swoje emocje. Choreoterapia to rodzaj arteterapii gdzie rolę terapeutyczną pełni taniec. Wskazówki arteterapeuty pomagają podczas ruchu usprawnić motorykę ciała. Chromoterapia to przebywanie wśród kolorów lub też wykonywanie prac w określonych kolorach mających pozytywny wpływ na osobę poddająca się takiej terapii. W artykule pod linkiem znajdziesz odpowiedzi na pytania: Czym jest arteterapia? Kim jest arteterapeuta? SensArte.pl - Centrum Arteterapii w Warszawie.
Czym jest arteterapia dla osób chorych?
Arteterapia to brama do wnętrza człowieka. Przy pomocy arteterapeuty za pomocą sztuki możemy uwolnić swoje emocje, lęki czy uzewnętrznić potrzeby. Terminu arteterapii użył po raz pierwszy w latach czterdziestych dwudziestego wieku Adrian Hill, który przebywając w sanatorium uatrakcyjniał swój pobyt malowaniem obrazów i zachęcał do tego innych kuracjuszy. Od tego czasu taka forma terapii stała się bardzo popularna na całym świecie.
Dla kogo arteterapia jest wskazana?
Arteterapia jest bardzo pomocna w przypadku osób mających problemy z komunikacją werbalną. Dla osób cierpiących z powodu depresji, nerwic czy zaburzeń lękowych. Arteterapia pomaga dotrzeć do dzieci autystycznych ,do dzieci z problemami emocjonalnymi czy po przeżytych traumach. Natomiast w przypadku osób starszych arteterapia może być traktowana jako profilaktyka seniora. Pomaga leczyć, ale też zapobiega chorobom typowym dla podeszłego wieku. Zajęcia z arteterapii są pomocne w rozładowywaniu negatywnych emocji, obniżają poziom stresu i dzięki temu pozwalają się wyciszyć. Dobór odpowiedniej arteterapii do pacjenta jest dla arteterapeuty bardzo ważny i uzależniony od kilku czynników. Są to przede wszystkim zainteresowania i predyspozycje danego pacjenta, ale też zależne od umiejętności i doświadczenia arteterapeuty.
Dla kogo arteterapia jest jeszcze polecana?
Dla każdego, kto dba o swój rozwój. Ponieważ arteterapia działa na dwóch płaszczyznach nieświadomej i świadomej. Ta pierwsza płaszczyzna pokaże nam nasze nieuświadomione lęki, wyparte emocje, które czasami , choć uśpione, bardzo nam przeszkadzają w codziennym życiu. Uświadomienie sobie podłoża problemów jest najczęściej początkiem pozytywnych zmian. Sam proces tworzenia bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne osoby, która się takiej terapii poddaje.
Podsumowując czym jest arteterapia, możemy powiedzieć, że to rodzaj wewnętrznego oczyszczenia i wyzwolenia podczas pracy nad swoim dziełem.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Obozy surfingowe za granicą — Portugalia, Maroko, Francja a może Wielka Brytania?
-
Arteterapia - po zdrowie poprzez sztukę
-
Dbaj o swoje zdrowie, czyli dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne?
-
Jak wybrać dobre gospodarstwo turystyczne na wakacje?
-
Koncentrator tlenu - jak o niego dbać, żeby nie wystąpiły problemy?
Najnowsze wpisy:
-
Rezerwacja noclegu bez stresu – 7 błędów, których warto unikać!
-
Wyjazd służbowy – jak się ubrać i spakować?
-
Jakie korzyści może dać nauka jazdy na rolkach w zimie?
-
Domki holenderskie coraz popularniejsze w Polsce
-
Jak wyregulować drzwi wejściowe?
Najnowsze komentarze:




