Skip to main content

Nowe życie domu robotniczego w Nowym Sączu - Pokoje Gościnne Zygmuntowska

Nowy Sącz jako jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce oferuje wiele atrakcji dla turystów. Chętnie przybywają tu miłośnicy historii, aby zwiedzać muzea i zabytki, ale nie tylko. Okolice miasta obfitują w tereny zielone i trasy rowerowe, więc przyciągają osoby preferujące aktywny wypoczynek lub spacery na łonie natury. Chociaż Nowy Sącz dysponuje rozbudowaną bazą noclegową, nie wszystkie obiekty znajdują się w lokalizacjach dogodnych dla turystów. Większość z nich szuka noclegu w centrum miasta, blisko dworca PKP i PKS. Ten warunek spełnia hostel przy ulicy Zygmuntowskiej, w zabytkowej kamienicy o nazwie Dom Robotniczy.

Dom Robotniczy w Nowym Sączu - jak powstał?

Niewielu turystów zdaje sobie sprawę, że miejsce, w którym dziś znajdują się Pokoje gościnne Zygmuntowska w Nowym Sączu, 110 lat temu stanowiło centrum życia kulturalnego kolejarzy. Pracownikom kolei nie wystarczała działalność w „Towarzystwie Gimnastycznym Sokół”. Już od 1877 planowali budowę własnego domu kultury. Kilka lat później zakupili działkę, a marzenie zrealizowali w 1907 roku, kiedy zakończono budowę kamienicy przy ulicy Zygmuntowskiej 17, w dzielnicy kolejowej. Dom Robotniczy, budynek reprezentujący architekturę neogotycką, powstał wg projektu Jana Stobieckiego.

Dom Robotniczy w Nowym Sączu - centrum kultury kolejarzy czy miejsce spotkań polityków?

W Domu Robotniczym siedzibę miało Koło Stowarzyszenia Zawodowego Robotników i Służby Kolei Państwowych w Austrii, a także Robotnicze Towarzystwo Śpiewackie „Echo”. Działał sklep spółdzielni Samopomoc i Klub Robotniczy, gdzie grano w bilard. W 1912 roku powstało tam pierwsze stałe kino w mieście, „Kino Wiedza”, a nieco później Teatr Robotniczy. Dom Robotniczy stał się siedzibą biblioteki i Uniwersytetu Ludowego im. Mickiewicza. Oprócz tego, że skupiał wiele instytucji kultury, był także, jak wspomniano na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_robotniczy_w_Nowym_Sączu, miejscem spotkań polityków PPS, w których uczestniczył m. in. Józef Piłsudski.

Hostel Zygmuntowska w Nowym Sączu - czy to dobre miejsce na nocleg?

Aktualnie odrestaurowany budynek Domu Robotniczego to atrakcyjny zabytek dzielnicy klejowej. Nowe życie zawdzięcza prywatnym właścicielom, dzięki którym turyści odwiedzający Nowy Sącz mają do dyspozycji tanie noclegi w samym centrum miasta. Jako że hostel oferujący komfortowe pokoje gościnne mieści się przy ulicy Zygmuntowskiej 17, w odległości zaledwie 10 min od centrum komunikacyjnego PKP i PKS, z pewnością stanowi dobre miejsce na nocleg.

Hostel Zygmuntowska w Nowym Sączu - jakie noclegi oferuje?

W przytulnym hostelu Zygmuntowska w Nowym Sączu na gości czeka 15 pokoi 2-, 3- i 4-osobowych, typu double room, twin room i studio. Pokoje wyposażone są w łazienki z prysznicem, chłodziarki, czajniki elektryczne i inne udogodnienia. Niektóre mają aneks kuchenny i balkon. W obiekcie działa klimatyzacja i darmowe WiFi. Dostępny jest monitorowany i bezpłatny parking. W pobliżu znajduje się wiele punktów gastronomicznych i sklepów.

 

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    · 1 lat temu
    Bardzo dobry krok. Tego brakowało dobrego noclegu tym miejscu, a nic nie przyciąga gości do hostelu jak tak piękny budynek. Super 👍

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Mam nadzieje, że wszyscy właściciele klimatyzacji ją odgrzybiają, bo to jest naprawdę ważne! Warto zatrudnić ...
Bardzo ciekawy artykuł. Od miesiąca wypożyczam koncentrator tlenu dla mamy i na pewno wdrożę w ...
Ania 3 miesięcy temu Jak wybrać najlepsze okna do domu?
Artykuł bardzo pomocny! Właśnie wybieram okna do nowego domu. Zdecydowanie pomogły mi informacje o zaletach ...
Artykuł to prawdziwa uczta dla oczu każdego miłośnika szkła. Fascynujące jest, jak szkło, od drzwi ...
Niestety w mojej rodzinie praktycznie każdy ma żylaki i obawiam się, że ten problem mnie ...