Skip to main content

Koncentratory tlenu — komu są potrzebne i na jaki sprzęt się zdecydować?

Dodaj komentarz

Czas pandemii Covid-19 uwidocznił, jak istotne jest zaplecze medyczne i sprzęt kierowany do walki z chorobami układu oddechowego. Nie da się ukryć, że pomoc pacjentom z problemami oddechowymi ma kluczowe znaczenie i w wielu przypadkach może nawet uratować życie. Wśród sprzętu medycznego ważną rolę odgrywają w tym wypadku koncentratory tlenu. Czym one są, komu pomagają i jakimi kryteriami kierować się przy wyborze odpowiedniego sprzętu — o tym traktuje poniższy artykuł.

Rodzaje koncentratorów tlenu

Czym są koncentratory tlenu i komu pomagają?

Koncentrator tlenu to wyrób medyczny dedykowany cierpiącym na niewydolność oddechową, czyli hipoksemię oraz inne przewlekłe choroby płuc. Szczególnie pomocny jest w wypadku chorych, którzy z uwagi na inne schorzenia (np. niewydolność krążenia), nie mogą normalnie funkcjonować w naturalnym środowisku tlenowym. Świadomość o tym, dla kogo niezbędne jest stosowanie koncentratorów tlenu, poszerza portal www.koncentrator-tlenu.info.pl, publikując informacje o ich użytkowaniu. Sprzęt tego rodzaju można znaleźć także w wariantach przenośnych, nie tylko stacjonarnych, a zatem możliwe jest podawanie tlenu w warunkach poza domem czy ośrodkiem zdrowia.

Jakie są zalety koncentratora tlenu?

Taki koncentrator ma kilka ważnych zalet w porównaniu z konwencjonalnymi butlami z ciekłym tlenem. Przede wszystkim jego źródłem zasilania jest powietrze, które jest przecież ogólnodostępne. Ponadto jest łatwy w instalacji i wymiernie tańszy. Warto zwrócić uwagę, że można za jego pomocą produkować tlen w dowolnym miejscu, w którym się znajdujemy i kiedy tylko go potrzebujemy. Jest to niezaprzeczalna zaleta koncentratora tlenu w stosunku do butli z ciekłym tlenem, która opróżnia się regularnie i szybko, wymagając ciągłego uzupełniania lub wymiany w celu zapewnienia stałego leczenia pacjenta.

Jak działa koncentrator tlenu?

Czym się kierować przy wyborze koncentratora tlenu?

Przy zakupie koncentratora tlenu należy wziąć pod uwagę kilka głównych zmiennych: stężenie tlenu, natężenie przepływu, mobilność, poziom hałasu i zasilanie. Jeżeli chodzi o stężenie, wskaźnik ten powinien wynosić od 87% do 99%. Co do szybkości (natężenia) przepływu tlenu to dla stacjonarnych modeli zwykle przyjmuje się wartość 2 litrów na minutę, ale w niektórych trudniejszych wypadkach może być ona wyższa. Często preferowane są modele przenośne (mobilne), ponieważ można je łatwo przenosić, na przykład z jednego oddziału szpitalnego do drugiego. Jednak stałe modele mają zwykle większe zbiorniki.

Rodzaj zasilania i poziom hałasu

Poziom hałasu pracy koncentratora nie powinien być problemem, gdyż jego natężenie odpowiada zwykle cichej rozmowie. Na rynku znaleźć można jednak o wiele cichsze modele. Duże znaczenie ma za to rodzaj zasilania. Koncentratory tlenu są zwykle podłączone do sieci elektrycznej w celu ciągłego użytkowania. Tego typu urządzenie nie zużywa jednak dużo energii elektrycznej, natomiast można zaopatrzyć się w koncentratory zasilane bateryjnie.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można dostosować rodzaj koncentratora do indywidualnych przypadków i zapewnić komfortowe używanie. W Internecie nie brakuje stron podmiotów rozprowadzających taki sprzęt, zarówno nowy, jak i używany.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.