Koncentrator tlenu - jak o niego dbać, żeby nie wystąpiły problemy?
Koncentrator tlenu to sprzęt rehabilitacyjny, który może być wykorzystywany przez każdego. Jego obsługa nie należy do skomplikowanych, dlatego też można go obsługiwać samodzielnie, przy zachowaniu konkretnych zaleceń producenta i lekarza. Ważne jest, by ustawienie dawkowania tlenu było ustalone z lekarzem, ponieważ jego samodzielne zmienianie może wpływać niekorzystnie na zdrowie.
Jak poprawnie korzystać z koncentratora tlenu?
Wszystkie koncentratory tlenu produkowane są w sposób, który umożliwia prostą obsługę, bez konieczności posiadania jakiegokolwiek doświadczenia. Dzięki temu każdy może włączyć koncentrator bezpośrednio po rozpakowaniu. Używać go można z nawilżaczem powietrza jak i bez niego. Ważne jest, by w przypadku wykorzystania nawilżacza codziennie uzupełniać zbiornik świeżą wodą i wybierać tylko wodę destylowaną, by uniknąć odkładania się kamienia. Ważne jest też, by woda nie dostała się do środka koncentratora.
Sam koncentrator jest gotowy do użytku natychmiast po włączeniu, jednak pamiętać trzeba, że docelowa koncentracja tlenu jest osiągana dopiero po 10 minutach pracy urządzenia. By wybrać stacjonarny koncentrator tlenu odpowiadający wymaganiom, warto zajrzeć na proponowaną stronę internetową, gdzie przedstawione są najpopularniejsze dostępne urządzenia. Bez problemu każdy będzie w stanie wybrać coś dostosowanego do potrzeb własnych lub osób najbliższych.
Jak dbać o koncentrator tlenu?
Ważne jest, by koncentrator tlenu był nie tylko poprawnie użytkowany, ale również właściwie zadbany. Regularnie należy go czyścić poprzez przecieranie go wilgotną szmatką. Wypożyczalnia koncentratorów tlenu PATRONUS dostępna pod adresem patronus-med.pl zwraca uwagę, że szczególnie ważne dla prawidłowej pracy jest utrzymywanie w czystości szczelin komory filtra. Jakiekolwiek zabrudzenia mogą spowodować zmniejszenie efektywności pracy urządzenia.
Należy dbać również o to, by koncentrator nie był zakurzony, ponieważ kurz może uszkodzić kompresor. Istotne jest sprawdzanie stanu filtra powietrza, który należy wymieniać mniej więcej raz na 3 miesiące na nowy. Dostęp do filtra jest bardzo łatwy, więc można to bez problemu robić samodzielnie. Prawidłowe czyszczenie i użytkowanie koncentratora gwarantuje długą i bezawaryjną pracę.
Jakie są najczęstsze usterki koncentratora tlenu?
Jak każde urządzenie koncentrator tlenu też może ulec awarii. Najczęściej występujące problemy rozwiązać można samemu, ponieważ wynikają z przeoczeń i błędów użytkownika.
- Czerwona lampka ostrzegawcza – w większości modeli błąd ten dotyczy sytuacji, w której koncentrator nie podaje tlenu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie sprawdzić, czy kabel sieciowy jest prawidłowo podłączony do aparatu i gniazdka elektrycznego. Sprawdzić należy również czy przepływ tlenu przez koncentrator ustawiony jest w zakresie między 0,5 l/min a 5 l/min. Jeśli aparat jest prawidłowo ustawiony, a kabel na miejscu, niezbędny będzie pilny kontakt z serwisem.
- Żółta lampka ostrzegawcza – ten sygnał występuje w momencie, gdy zawartość tlenu medycznego podawanego przez urządzenie jest zbyt niska. Należy sprawdzić, czy koncentrator nie jest ustawiony na wartość poniżej 0,5 l/min, ponieważ przy tych wartościach będzie się dławił i pojawi się alarm. Przy ustawieniach powyżej 5 l/min ten błąd występuje ze względu na spadek koncentracji tlenu, ponieważ może on wtedy spaść poniżej 85%. Sposobem na pozbycie się błędu jest prawidłowe wyregulowanie urządzenia.
- Do wąsów tlenowych płynie zbyt mało tlenu przy prawidłowej regulacji koncentratora tlenu – w takim wypadku sprawdzić trzeba, czy nie uległa zagięciu któraś z rurek tlenowych. Przy używaniu nawilżacza sprawdzić należy również, czy nawilżacz został prawidłowo zakręcony, ponieważ nieszczelność spowoduje „uciekanie” tlenu już w nawilżaczu.
- W wąsach tlenowych pojawiła się woda – ze względu na nagrzewanie się urządzenia w czasie pracy, również tlen ulega podgrzaniu. W momencie gdy nawilżony tlen przepływa przez rurki, a te stykają się z zimną powierzchnią, dochodzi do zjawiska kondensacji wody w wężyku. By tego uniknąć, należy zadbać o takie ułożenie węża, by nie miał on styczności z zimnymi powierzchniami.
lub dodaj komentarz jako gość
Najpopularniejsze wpisy:
-
Obozy surfingowe za granicą — Portugalia, Maroko, Francja a może Wielka Brytania?
-
Arteterapia - po zdrowie poprzez sztukę
-
Dbaj o swoje zdrowie, czyli dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne?
-
Jak wybrać dobre gospodarstwo turystyczne na wakacje?
-
Koncentratory tlenu — komu są potrzebne i na jaki sprzęt się zdecydować?
Najnowsze wpisy:
-
Jak wyregulować drzwi wejściowe?
-
Urlop w Polsce - jak go spędzić?
-
Koncentrator tlenu - jak o niego dbać, żeby nie wystąpiły problemy?
-
Jak wybrać najlepsze okna do domu?
-
Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji domowej - na czym polega?