Skip to main content

Kiedy udać się na terapię małżeńską?

Dodaj komentarz

Podtrzymywanie zgodnej relacji małżeńskiej jest nie lada wyzwaniem. Nie można tylko trwać obok siebie i liczyć, że życie samo rozwiąże nasze problemy. Będąc w długotrwałym związku, musimy liczyć się z tym, że nasze uczucia osłabną, częściej będzie dochodziło między nami do spięć, a nasze spory będą oddalały nas od siebie. Niewypowiedziane pretensje, nierozwiązane problemy, czy wpływ innych ludzi może przekreślić nasze szanse na dalsze szczęście. Przede wszystkim warto rozmawiać ze sobą, czasami zwykła rozmowa pozwoli nam dojść do porozumienia i pozwoli uniknąć wielu niechcianych sytuacji. Jeśli jednak sami nie dajemy sobie rady, to warto pomyśleć o fachowej pomocy, która pomoże nam ustalić, w czym leży główny problem psujących się między nami relacji.

Usługi terapii małżeńskiej świadczy psycholog, psychoterapeuta Wioletta Kucharek, której gabinet mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 90 lok. 6. Jeśli chodzi o działalność psychoterapeutki, to zakres terapii może obejmować nie tylko spotkania dla par i małżeństw, ale także terapię indywidualną.

Czym jest terapia małżeńska?

Terapia małżeńska to nic innego jak wizyta u psychologa, który pomaga zażegać kryzys w związku. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna trudności w naszym związku, psycholog stara się zostać pewnego rodzaju mediatorem, który przeprowadzając z nami szczegółową rozmowę, stara się znaleźć powód, przez który nasz związek nie jest w najlepszej kondycji. Poprzez rozmowę z obojgiem małżonków psycholog stara się zrozumieć racje każdego z nich. Nie ocenia i nie wytyka błędów. Natomiast szuka rozwiązania, które doprowadzi do tego, że małżeństwo dojdzie do porozumienia.

Kiedy warto skorzystać z terapii małżeńskiej?

Terapia małżeńska ma sens tylko wtedy, kiedy oboje z małżonków chcą ratować związek. Jeśli jedna strona przymusza drugą, to terapia nie przyniesie oczekiwanych skutków. Wiele par wzbrania się przed pójściem do psychologa, nie chcąc "publicznie prać swoich brudów". Jednakże w niektórych sytuacjach nie pozostaje nam żaden inny wybór. Terapia małżeńska to wybór, którego dokonujemy zazwyczaj w ostateczności. Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy problemów dnia codziennego nie jesteśmy rozwiązać tylko z drugą połówką. Najczęściej do takich kłopotów należą: niezgodność co do metod wychowawczych dzieci, stawianie kariery zawodowej nad życie rodzinne, odmienne zdanie, co do prawie każdej kwestii, a przede wszystkim zdrada. Terapia małżeńska uczy nas jak rozumieć i słuchać drugiej osoby.

Kiedy jest najlepszy moment do udania się na terapię?

Właściwie każdy moment jest dobry, kiedy tylko zauważymy, że w naszym związku jest coraz gorzej. Dzięki wizycie u psychologa, zrozumiemy, w czym dokładnie tkwi problem, i wtedy będziemy mogli postarać się go rozwiązać. Dzięki temu, że obca osoba spojrzy na nasz związek świeżym spojrzeniem i odnajdzie źródło nie tylko nieporozumień, ale i głębsze ich znaczenie, będziemy mogli rozpocząć odbudowanie relacji i zaufania. Wskutek czego stajemy przed możliwością odbudowania naszego związku. Musimy jednak pamiętać, że raz nadszarpnięta relacja może, ale nie musi powodować kolejne spory. W takiej sytuacji warto uzbroić się w cierpliwość i spokój. Przede wszystkim ważna też jest szczera rozmowa, dzięki której unikniemy poważniejszych nieporozumień.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.