Co to jest przepuklina brzuszna? Jakie są jej rodzaje?
Przepuklina na ogół kojarzy się z charakterystycznym uwypukleniem, które pojawia się w okolicy pachwiny. To najczęstszy, choć nie jedyny rodzaj tego schorzenia. Czym jest przepuklina i jakie są jej rodzaje?
Czym jest przepuklina?
Wbrew pozorom, przepuklina to stosunkowo często występująca choroba. Zdecydowanie częściej dotyczy ona mężczyzn, niż kobiet. Najczęściej występującym rodzajem jest przepuklina pachwinowa. Do tej grupy schorzeń należy jednak również przepuklina kręgosłupa czy też przepuklina pooperacyjna.
Czym tak naprawdę jest przepuklina? To stan, który polega na przemieszczeniu się narządu lub jego fragmentu w miejsce, gdzie nie powinien on się znajdować. Przepuklina brzuszna, występująca najczęściej, spowodowana jest osłabieniem ścian jamy brzusznej. Powstałe w ten sposób uwypuklenie w medycynie nosi nazwę worka przepuklinowego. Mogą się w nim znajdować takie narządy, jak fragmenty jelit czy wyrostek robaczkowy.
Jakie są rodzaje przepukliny?
Współcześnie stosuje się różnorodne klasyfikacje, jeśli chodzi o przepukliny. Tak więc można wyróżnić m.in. przepukliny wrodzone, nabyte i pooperacyjne, powstałe w wyniku rozcięcia powłok skórnych. Inna klasyfikacja dzieli schorzenie na:
- przepukliny zadzierzgnięte – dochodzi w nich do ucisku zarówno worka przepuklinowego, jak i okolicznych naczyń krwionośnych,
- przepukliny uwięźnięte – bardzo groźne, gdyż może tutaj dojść do obrzęku i niedokrwienia zawartości worka przepuklinowego,
- przepukliny odprowadzalne – które można ręcznie odprowadzić na właściwe miejsce, np. w pozycji leżącej,
- przepukliny nieodprowadzalne – których nie można odprowadzić w miejsce, gdzie powinny się znajdować narządy.
- Przepukliny zadzierzgnięte stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka z powodu ucisku naczyń krwionośnych, niosącego ryzyko rozwinięcia się martwicy. Niebezpieczne są również przepukliny uwięźnięte, mogące prowadzić do wielu komplikacji. Każdą natomiast należy skonsultować z lekarzem, wybierając odpowiednie leczenie.
Istnieje również podział przepuklin ze względu na ich umiejscowienie. W ten sposób wyróżniona została:
Przepuklina pachwinowa
Występuje zdecydowanie najczęściej, bo aż w 60-70% przypadków. Bazując na informacjach zawartych na stronie https://derm-estetyka.pl/przepuklina-pachwinowa-operacja.html/ - dotyczy w znacznej mierze mężczyzn, kobiety stanowią jedynie niewielki odsetek chorych. Jej głównym symptomem jest miękki guzek, wyczuwalny pod skórą. Przepuklina pachwinowa nie jest bolesna, ale w żadnym przypadku nie należy jej lekceważyć.
Przepuklina udowa
To schorzenie dotyczy częściej kobiet, niż mężczyzn. Niewielkich rozmiarów worek przepuklinowy pojawia się w udzie, powodując ból i dyskomfort.
Przepuklina pępkowa
Przepuklina pępkowa (derm-estetyka.pl/przepuklina-pepkowa-operacja.html/) i tym samym operacyjne jej usunięcie, występuje najczęściej u noworodków, choć zdarzają się również przypadki tego schorzenia u osób dorosłych. Jest ona umiejscowiona w okolicy pępka, a jej przyczyną jest przemieszczenie się fragmentu jelita. Jest na ogół odprowadzalna i miękka, choć można ją wyczuć przy pomocy dłoni.
Rozpoznanie przepukliny
Pierwszym krokiem w rozpoznaniu przepukliny jest zawsze wywiad i dokładne badanie lekarskie. Często można ją wyczuć, choć nie zawsze jest widoczna. W niektórych przypadkach konieczne jest również wykonanie badania USG, dającego obraz narządów wewnętrznych lub też tomografii i rezonansu magnetycznego. Ważne, aby zgłosić się do lekarza nawet wtedy, gdy nie odczuwamy żadnego bólu czy dyskomfortu w miejscu pojawienia się przepukliny. Są one łatwe do zdiagnozowania, a leczenie przynosi na ogół oczekiwane rezultaty.
Jak leczy się przepuklinę?
Odpowiedni sposób leczenia przepukliny powinien być ustalony podczas konsultacji z lekarzem. Niektóre rodzaje tego schorzenia nie wymagają specjalistycznego leczenia. Do tej grupy należy chociażby przepuklina pępkowa u niemowląt, ustępująca na ogół samoistnie, choć trzeba ją regularnie obserwować. Często wykorzystywane są również pasy przepuklinowe. Należy wiedzieć jednak, że długotrwałe stosowanie tego typu rozwiązań nie jest dobre dla zdrowia pacjenta, mogą one bowiem doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego.
Najskuteczniejszym sposobem leczenia przepuklin, niezależnie od ich rodzaju, są operacje. Istnieją różne techniki ingerencji chirurgicznej. Jeszcze kilka lat temu prawdziwe tryumfy święciła metoda napięciowa, w której własne tkanki pacjenta były wykorzystywane do rekonstrukcji ścian poszczególnych narządów. Obecne badania wskazują jednak, że metoda ta nie była skuteczna, a nawroty choroby zdarzały się stosunkowo często. Z tego względu w dzisiejszej medycynie stosuje się metodę beznapięciową. Sprowadza się ona do wykorzystania syntetycznych siatek polipropylenowych do wzmocnienia ścian poszczególnych jam ciała. Każde leczenie należy skonsultować ze odpowiednimi fachowcami, zajmującymi się tego typu schorzeniami.
lub dodaj komentarz jako gość
-
Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).· 9 miesięcy temuNie wiedziałam, że jest tyle różnych rodzajów przepukliny. Z przepukliną niestety zmagam się już od kilku lat i staram się dowiedzieć jak najwięcej w tym temacie. Trzeba pamiętać o regularnych wizytach lekarskich i tym, żeby nie można zignorować tematu. Ja zignorowałam i zemściło się to na mnie. Dobrze, że jest tyle rozwiązań na potencjalne leczenie... Każdy może wybrać coś, co mu najbardziej pasuje, nawet jeśli nie odpowiada mu rozwiązanie z operowaniem. Ja jednak zdecydowałam się na operację i jestem zadowolona z wyboru tego rozwiązania.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Obozy surfingowe za granicą — Portugalia, Maroko, Francja a może Wielka Brytania?
-
Arteterapia - po zdrowie poprzez sztukę
-
Dbaj o swoje zdrowie, czyli dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne?
-
Jak wybrać dobre gospodarstwo turystyczne na wakacje?
-
Koncentratory tlenu — komu są potrzebne i na jaki sprzęt się zdecydować?
Najnowsze wpisy:
-
Domki holenderskie coraz popularniejsze w Polsce
-
Jak wyregulować drzwi wejściowe?
-
Urlop w Polsce - jak go spędzić?
-
Koncentrator tlenu - jak o niego dbać, żeby nie wystąpiły problemy?
-
Jak wybrać najlepsze okna do domu?