Magiczne miejsce na mapie Krakowa - Spędź dzień na Kazimierzu!
Kazimierz to niezwykłe miejsce na mapie Krakowa. Żydowska dzielnica, która kiedyś była oddzielnym miastem, dziś tętni życiem, imprezami, koncertami i wydarzeniami artystycznymi. Warto znać także bogatą historyczną przeszłość tego miejsca. W przeszłości było to miasto lokowane przez króla Kazimierza Wielkiego, gdzie pod koniec XV wieku przesiedlano krakowskich Żydów. Około 4 stulecia później ludność żydowska obejmowała już cały obszar Kazimierza, gdzie rozwijała swoją kulturę i pielęgnowała tradycje. Dzisiaj ta przepiękna dzielnica wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i ma status pomnika historii. Trudno się nie zgodzić, że jest to jedno z najbardziej klimatycznych miejsc w Krakowie, pełne sztuki, romantycznych kawiarenek, restauracji i pubów oraz żywej kultury żydowskiej. Na co szczególnie zwrócić uwagę będąc w tej dzielnicy?
Ulica Szeroka
Ulica Szeroka to serce krakowskiego Kazimierza. To właśnie na niej znajduje się pięć z siedmiu zachowanych synagog, w tym najstarsza z nich Synagoga Stara, w której mieści się Muzeum Historii Miasta Krakowa. W tym miejscu odbywa się również finałowy koncert Festiwalu Kultury Żydowskiej, który przyciąga tłumy z całego świata. Na Szerokiej znajduje się również najstarszy zachowany cmentarz żydowski w Europie — cmentarz żydowski Stary.
Restauracje i kawiarnie
Kazimierz jest pełen różnorodnych barów, restauracji i knajp, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Turyści często wybierają miejsce, jakim jest Restauracja Esterante w Krakowie, która serwuje polskie dania z elementami kuchni żydowskiej, co pozwala w pełni poczuć klimat dzielnicy, w której się znajdujemy. Kuchnia fusion łącząca oba światy oraz szeroki wybór win i kaw to coś, co wyróżnia ten lokal na tle innych. Kameralne wnętrze z ceglanymi ścianami i niewielkimi stolikami zachowuje intymny charakter Kazimierza i sprawia, iż każdy znajdzie tam miejsce dla siebie.
Synagoga i Cmentarz Remuh
Niezwykle ważne miejsce dla żydowskiej społeczności Kazimierza. Synagoga pochodząca z XVI wieku oraz kirkut, czyli żydowski cmentarz to miejsce, gdzie znajduje się grób Rabbiego Mojżesza Isserlesa (Remuh), ważnej postaci w żydowskiej kulturze. Odwiedzający pozostawiają na nim karteczki z prośbami (inaczej kwitłech) o wstawiennictwo u Boga. Jest to jedyny grób na tym cmentarzu, który nie uległ zniszczeniu. Według opowieści Niemiec, który chciał zniszczyć nagrobek, został trafiony przez piorun.
Synagoga Stara
Słynny na całą Europę zabytek żydowskiego budownictwa sakralnego i najstarsza synagoga w tym miejscu. Po wielu przebudowach restauracyjnych dokonywanych na przestrzeni stuleci łączy w sobie cechy gotyckie i renesansowe. Wewnątrz synagogi mieści się Muzeum Historii Miasta Krakowa, gdzie można zobaczyć wystawę związaną z kulturą i religią judaizmu.
Plac nowy
To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Kazimierzu. Położony wśród zabytkowych budynków plan handlowy odwiedzany jest przez turystów z całego świata. W centrum placu znajduje się budynek zwany "Okrąglakiem", w którym można kupić słynne zapiekanki.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.
Najpopularniejsze wpisy:
-
Obozy surfingowe za granicą — Portugalia, Maroko, Francja a może Wielka Brytania?
-
Arteterapia - po zdrowie poprzez sztukę
-
Dbaj o swoje zdrowie, czyli dlaczego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne?
-
Jak wybrać dobre gospodarstwo turystyczne na wakacje?
-
Koncentrator tlenu - jak o niego dbać, żeby nie wystąpiły problemy?
Najnowsze wpisy:
-
Jakie korzyści może dać nauka jazdy na rolkach w zimie?
-
Domki holenderskie coraz popularniejsze w Polsce
-
Jak wyregulować drzwi wejściowe?
-
Urlop w Polsce - jak go spędzić?
-
Koncentrator tlenu - jak o niego dbać, żeby nie wystąpiły problemy?