Na co zwrócić uwagę kupując dom w zabudowie szeregowej?

Dodaj komentarz

W obecnych czasach własny dom z ogródkiem jest na wagę złota. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się domy w zabudowie szeregowej, tzw. „domy segmentowe”, które oferują stosunkowo dużą powierzchnię mieszkalną, ale przede wszystkim kawałek własnej zieleni w postaci niewielkiej działki gruntu. Jednakże przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z istotnymi kwestiami dotyczącymi zakupu domu w zabudowie szeregowej.

Na początek istotne jest przyjrzenie się aspektowi prawnemu posiadania nieruchomości w zabudowie segmentowej. Osoby rozważające taki zakup nie powinny być zdziwione faktem, iż przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny. Jest to najczęściej spotykane rozwiązanie, gdyż od strony prawnej oferuje najlepsze i najprostsze określenie sposobu własności nieruchomości. Cały szeregowiec zostaje podzielony na domy jednorodzinne, z których każdy składa się z dwóch lokali mieszkalnych, a ich nabywcy są ich współwłaścicielami. Takie podejście umożliwia uniknięcie konieczności stosowania przepisów ustawo o własności lokali, a w szczególności konieczności powoływania dużej wspólnoty mieszkaniowej, wyboru zarządu czy też prowadzenia rozliczeń finansowych dla całej wspólnoty. Innym stosowanym często sposobem określenia prawa własności w zabudowie segmentowej jest założenie, że cały budynek szeregowy stanowi jedną nieruchomość, z której wyodrębnia się indywidualne lokale mieszkalne. Jednakże należy pamiętać, że to rozwiązanie może być stosowane tylko jeśli liczba odrębnych lokali nie przekroczy siedmiu. Najrzadziej spotykaną metodą podziału na lokale w zabudowie szeregowej jest wydzielenie każdego segmentu jako odrębnej nieruchomości.

Ponadto, nie tylko prawo własności do lokalu jest istotne przy podejmowaniu decyzji o zakupie tzw. „segmentu”. Warto zwrócić uwagę w jaki sposób określone zostały zasady korzystania z części wspólnych nieruchomości, przede wszystkim z ogrodu. Umowa zawierana z deweloperem powinna jasno określać jaka część nieruchomości będzie do wyłącznego użytku właściciela oraz gwarantować ujawnienie w księdze wieczystej nabytego prawa w formie umowy o podział nieruchomości do korzystania (tzw. quoad usum). Dodatkowe problemy może przysporzyć korzystanie z terenu stanowiącego miejsca parkingowe czy też wiaty śmietnikowe. Zazwyczaj teren ten stanowi odrębną od budynku działkę, a co za tym idzie współwłasność nabywców poszczególnych segmentów w formie udziału w gruncie.

Następnym, ale nie mniej ważnym aspektem jest funkcjonalność budynku szeregowego. Osoby chcące zamieszkać w budynku w zabudowie segmentowej muszą liczyć się z koniecznością zmierzenia się z kwestią akustyki między poszczególnymi segmentami, a także brakiem całkowitej prywatności w przestrzeniach otwartych, jakimi są balkony i ogrody. Warto także zwrócić uwagę na lokalizację budynku względem stron świata, gdyż cechą charakterystyczną takiej zabudowy jest konieczność wykorzystania do naświetlenia budynku wyłącznie elewacji frontowej i tylnej.

Ostatnim, ale równie istotnym zagadnieniem, zarówno pod względem prawnym jak i społecznym, jest konieczność korzystania z przestrzeni publicznej: osiedlowe place zabaw czy też skwery zieleni. Jest to tzw. dobro wspólne, o które dbać i uczestniczyć w kosztach utrzymania powinni wszyscy użytkownicy danej nieruchomości. Bowiem, w przypadku nieruchomości pozostających we współwłasności, dla których nie stosuje się przepisów ustawy o wspólnotach mieszkaniowych, należy stosować artykuły 195-221 Kodeksu cywilnego. Wszelkie decyzje odnoszące się do bieżącego zarządu winny być podejmowane większością głosów osób uprawnionych do głosowania (a w sprawach najważniejszych jednogłośnie).

Warto pamiętać, że zanim dokonamy zakupu danej nieruchomości należy rozważyć wszystkie wady i zalety poszczególnych ofert, a także, przede wszystkim postawić na doświadczonego i rzetelnego dewelopera, uwzględniającego oczekiwania klienta. Przykładem takiej solidnej marki jest firma Amaro Investment oferująca nowe apartamenty w Zielonej Górze, zlokalizowane niedaleko terenów zielonych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.