Skip to main content

Jak wyregulować drzwi wejściowe?

Regulacja drzwi wejściowych to niezwykle istotny aspekt, warunkujący bezpieczeństwo domowników i komfort życia w budynku. Jak wykonać takie zadanie samodzielnie? Podpowiadamy, jak wyregulować drzwi wejściowe i kiedy takie działanie będzie koniecznością.

Drzwi wejściowe - regulacja poradnik

Dlaczego warto zadbać o prawidłową regulację drzwi?

Prawidłowa regulacja drzwi wejściowych jest niezwykle istotna, niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieszkaniu, czy też w domu jednorodzinnym. To właśnie dlatego warto już na wstępie wybrać profesjonalną i rzetelną firmę, zajmującą się ich montażem. Jeśli jesteś mieszkańcem Bochni lub okolic, koniecznie sprawdź ofertę ze strony https://oknabochnia.pl/drzwi/, należącej do firmy, zajmującej się montażem drzwi wejściowych. To rozwiązanie, najczęściej wybierane przez okolicznych inwestorów, zainteresowanych wysoką jakością usług i efektywnością działań, warunkującą komfort codziennego funkcjonowania. Warto podkreślić bowiem, że prawidłowo wyregulowane drzwi zapewniają izolację cieplną i akustyczną, gwarantując jednocześnie wysoki poziom bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom.

Kiedy drzwi wymagają regulacji?

Niestety, nawet najlepiej wyregulowane drzwi z biegiem czasu mogą wymagać dodatkowych działań. Jak każdy inny element konstrukcyjny, ulegają one bowiem wyeksploatowaniu, zwłaszcza że na ogół użytkowane są one dość intensywnie. Na stan drzwi może wpłynąć również wilgoć, zmiany temperatury, a nawet sukcesywne osiadanie budynku. Z kolei zaniechanie regulacji drzwi zewnętrznych znacząco obniża komfort mieszkańców i to na wiele różnorodnych sposobów. Przede wszystkim jednak nieprawidłowo wyregulowane drzwi:

  • nieprzyjemnie skrzypią,
  • niedomykaną się, co nie tylko obniża poziom izolacji akustycznej i termicznej, ale również ułatwia włamanie,
  • wymagają więcej wysiłku przy otwieraniu i zamykaniu.

Sygnałem alarmowym, wskazującym na konieczność wyregulowania, będzie również niekontrolowany dopływ zapachów i światła z zewnątrz budynku.

Jak wyregulować zawiasy drzwi?

Regulacja zawiasów zależy w znacznej mierze od ich rodzaju. Spośród całego wachlarza modeli, dostępnych na współczesny rynku, najczęściej wybierane są:

  • zawiasy kołkowe – cieszące się największą popularnością. Ich regulacja opiera się na odpowiednim dokręcaniu górnych i dolnych śrub. I tak górna śruba w zawiasie górnym spowoduje przesunięcie skrzydła w prawo lub w lewo, adekwatnie do potrzeb, dolna z kolei zwiększa lub zmniejsza docisk do ościeżnicy. Odpowiednie manipulowanie śrubami w zawiasie dolnym pozwoli z kolei podnieść lub – wprost przeciwnie – obniżyć górną krawędź drzwi wejściowych,
  • zawiasy puszkowe, dzięki którym drzwi mogą być wyregulowane bez otwierania. W tym celu przyda się klucz imbusowy, przy pomocy którego należy wyregulować trzy śruby. To właśnie one odpowiedzialne będą za docisk do ościeżnicy, wysokość drzwi i regulację po przekątnej.

Jak samodzielnie wyregulować drzwi wejściowe?

Regulacja drzwi w poziomie i pionie – jak przeprowadzić ją prawidłowo?

Aby wyregulować drzwi w poziomie i pionie, konieczna będzie poziomica. Dzięki niej sprawdzisz, czy skrzydło drzwi zachodzi prawidłowo na ościeżnicę, nie powodując przy tym tarcia. Regulację przeprowadza się tutaj przy pomocy śrub, umieszczonych w górnych częściach zawiasów. Wykręcanie ich sprawi, że drzwi zaczną podążać w stronę zawiasów. Działanie w odwrotnym kierunku spowoduje natomiast, że będą one sukcesywnie nachodzić na ościeżnicę.

Jeśli, pomimo prawidłowego wypoziomowania, tarcie o podłoże nadal nie ustępuje, konieczne będzie również wyregulowanie zawiasów w pionie. W tym celu kolejny już raz, należy skupić się na śrubach w zawiasach, tym razem jednak tych, umieszczonych nieco niżej. Wykręcając je podniesiesz bowiem skrzydło drzwi, a wkręcając spowodujesz, że obniży się ono i nie będzie ocierać o górną krawędź ościeżnicy.

Jak zadbać o prawidłowy docisk do ościeżnicy?

Ostatnim etapem regulacji drzwi jest sprawdzenie ich właściwego docisku. W tym celu wystarczy kartka papieru, włożona pomiędzy ościeżnicę a skrzydło. Jeśli po zamknięciu drzwi, będzie ona przesuwać się swobodnie w górę i w dół oznacza to, że konieczne jest wyregulowanie docisku, gdyż jest on zbyt słaby, przez co drzwi tracą na swej szczelności. W takiej sytuacji konieczne staje się dokręcanie śrub w zawiasach do momentu, aż kartka przestanie przesuwać się bez najmniejszego oporu, a jej wyjęcie nie będzie już tak łatwe. Dzięki temu drzwi na nowo odzyskają swoją izolacyjną funkcję, a mieszkańcy będą mogli cieszyć się ciepłem i ciszą we wnętrzu swojego domu lub mieszkania. 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Bardzo ciekawy artykuł. Od miesiąca wypożyczam koncentrator tlenu dla mamy i na pewno wdrożę w ...
Ania 2 miesięcy temu Jak wybrać najlepsze okna do domu?
Artykuł bardzo pomocny! Właśnie wybieram okna do nowego domu. Zdecydowanie pomogły mi informacje o zaletach ...
Artykuł to prawdziwa uczta dla oczu każdego miłośnika szkła. Fascynujące jest, jak szkło, od drzwi ...
Niestety w mojej rodzinie praktycznie każdy ma żylaki i obawiam się, że ten problem mnie ...
Miałam okazję wejść na Turbacz, bo syn urządził dla mnie wycieczkę :) Muszę przyznać, że ...