Skip to main content

Jak wybrać najlepsze okna do domu?

Dodaj komentarz

Bardzo ważnym elementem każdego domu są jego okna. Odpowiedni ich wybór umożliwia zaoszczędzenie na ogrzewaniu oraz zapewnienie dobrej jasności bez konieczności używania sztucznych źródeł światła. Wybór ma również znaczenie przy dopasowaniu wyglądu okien oraz ich trwałości, dlatego też warto przemyśleć dokładnie wszystkie możliwości.

Które okna najlepiej się sprawdzą w użytkowaniu?

Jakie są rodzaje okien?

Na rynku dostępne są różne rodzaje okien i każdy z nich posiada swoje wady oraz zalety. Firmy takie jak Op Invest - Okna Nowy Sącz posiadają w swojej ofercie każdy rodzaj okien wraz z montażem, by zaspokoić potrzeby klientów, niezależnie od preferencji. W ramach oferty dostępne są okna:

  • PVC – nazywane najczęściej oknami plastikowymi,
  • okna drewniane,
  • okna aluminiowe.

Zalety i wady okien drewnianych

Okna drewniane uznawane są za rozwiązanie najbardziej klasyczne. Zapewniają one bardzo dobrą energooszczędność i świetny wygląd, doskonale współgrający szczególnie z drewnianymi budynkami bądź drewnianą elewacją. Ich cena nie należy do najniższych, ponieważ wykonywane są z odpowiednio wyselekcjonowanego drewna, poddanego stosownej obróbce. Ich zdecydowaną wadą, poza samą ceną, jest konieczność regularnej konserwacji, by utrzymały szczelność i pierwotny wygląd. Konserwacja również potrafi pochłonąć spore kwoty.

Czy warto wybrać okna PVC?

Jest to najbardziej popularne rozwiązanie w budownictwie jednorodzinnym. Duży wybór rozwiązań i dedykowanych systemów, szeroki zakres kolorystyki oraz możliwość dobrania dodatków są zdecydowanymi zaletami tego rozwiązania. Okna te są najbardziej uniwersalne, ponieważ nawet przy domkach drewnianych, lub przy drewnianej elewacji wystarczy postawić na okleinę drewnopodobną, by utrzymać wygląd okna drewnianego. Okna PVC są też rozwiązaniem najtańszym. Ich wadą jest brak możliwości wykorzystania tego rozwiązania gdy okno ma być większe niż standardowe. Wiąże się to z niższą sztywnością ramy, która nie jest w stanie odpowiednio stabilizować większej szyby.

Jakie okna wybrać do zamontowania?

Cechy okien aluminiowych

Przez długi czas stolarka aluminiowa była kojarzona jedynie z budynkami przemysłowymi oraz miejscami użyteczności publicznej. Ich termoizolacja nie była najlepsza, przez co nie nadawały się zbytnio do domów jednorodzinnych. Aktualnie sytuacja jest dużo lepsza, ponieważ najnowsza technologia zapewnia termoizolację na bardzo wysokim poziomie. Bardzo często wybierane do domów energooszczędnych. Coraz bardziej zyskują na popularności dzięki minimalistycznemu, nowoczesnemu wyglądowi. Materiał, z którego są wykonywane zapewnia trwałość na lata i może być wykorzystywany do okien o bardzo dużych powierzchniach.

Co wybrać?

Wszystko zależy od zasobności portfela oraz osobistych gustów. Jeśli w domu nie są planowane okna o dużej powierzchni, wybrać można praktycznie dowolne rozwiązanie, zależnie od gustu. Jedynie duże okna wymagają sztywniejszej konstrukcji co wyklucza rozwiązanie oparte na PVC. W przypadku domów energooszczędnych zdecydowanie polecane są okna drewniane oraz aluminiowe. Rozwój technologiczny sprawić może jednak, że również okna PVC dogonią swoich konkurentów pod względem termoizolacji.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.