Skip to main content

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji domowej - na czym polega?

Klimatyzacja jest zbawieniem w każdy upalny dzień. Możliwość wykorzystania w domu urządzenia schładzającego powietrze poprawia znacząco komfort życia. Podobnie jednak z każdym innym urządzeniem, również klimatyzacja wymaga odpowiedniej obsługi, do której zalicza się właściwe czyszczenie. Wykonać je można samodzielnie, lub wykorzystując specjalistyczną firmę.

Jak wygląda czyszczenie klimatyzacji?

Czyszczenie klimatyzacji domowej przez profesjonalistów

W czasie korzystania z klimatyzacji lub klimatyzatora gromadzą one w swoich filtrach różnego rodzaju pyłki i drobnoustroje. Czasami zdarza się, że w nawiewie klimatyzacji rozwijają się grzyby, które mogą stanowić spore zagrożenie dla zdrowia. W takim momencie niezbędne jest dokładne wyczyszczenie jej i odgrzybienie. Najdokładniej robią to specjalistyczne firmy, dysponujące odpowiednimi narzędziami. Na stronach takich jak klimatyzacjetrojmiasto.pl znaleźć można szczegółową ofertę wraz z opisami wszystkich usług. Klimatyzacja wyczyszczona przez taką firmę jest w pełni czysta i gwarantowany jest brak drobnoustrojów oraz grzybów.

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji domowej

W przypadku chęci samodzielnego czyszczenia klimatyzacji niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się do tego. Jak wspomniano na blogu firmy zajmującej się montażem klimatyzacji, zacząć trzeba od filtra, który może być jednorazowy, lub możliwy do czyszczenia, zależnie od producenta klimatyzacji. W przypadku filtrów, które można wyczyścić, trzeba je dokładnie oczyścić z pyłków i umyć wodą z delikatnym detergentem, takim jak płyn do mycia naczyń.

Wyczyścić należy również skraplacz, na którym zbiera się osad i możliwy jest rozwój drobnoustrojów. Po wyczyszczeniu warto używać specjalnych wkładek antybakteryjnych, które rozpuszczają się w skraplającej się wodzie i zapobiegają rozwojowi bakterii i grzybów.

Czy można samodzielnie wyczyścić klimatyzator?

Odgrzybianie jest ważne

Jeśli w klimatyzacji pojawił się grzyb, samodzielne czyszczenie komplikuje się. Jakikolwiek ślad grzyba na skraplaczu czy filtrze oznacza, że może się on znajdować również w nawiewie, więc niezbędne jest odgrzybienie całego urządzenia. Do tego celu należy używać specjalnego preparatu, który rozpyla się w nawiewie i pozostawia na czas wskazany przez producenta.

Dużo prościej wygląda czyszczenie z użyciem specjalistycznych urządzeń. Warto wypożyczyć urządzenie, które umożliwia czyszczenie klimatyzacji z użyciem detergentu, który w postaci mgiełki rozprowadzony jest po urządzeniu. Pamiętać trzeba, by po każdym czyszczeniu z użyciem detergentu dokładnie przewietrzyć pomieszczenie. Alternatywą są urządzenia odgrzybiające wykorzystujące ozon. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie i bardzo proste w użyciu.

Jaki jest koszt czyszczenia klimatyzacji domowej?

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji domowej nie jest najprostszym zajęciem i wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, by wykonać je poprawnie. Wydatkami jest konieczność zakupu odpowiednich detergentów i wynajmu odpowiedniego sprzętu. Nie jest to wydatek duży, jednak w połączeniu z koniecznością poświęcenia czasu nie zawsze samodzielne czyszczenie jest opłacalne. Niewiele drożej kompleksowe czyszczenie wykona profesjonalna firma, z tą różnicą, że zrobi to dużo szybciej i da gwarancję, że czyszczenie zostało wykonane dokładnie. Ma to bardzo duże znaczenie szczególnie w przypadku odgrzybiania, ponieważ usunięcie wszystkich zarodników jest szczególnie istotne.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najpopularniejsze wpisy:

Najnowsze wpisy:

Najnowsze komentarze:

Artykuł bardzo pomocny! Właśnie wybieram okna do nowego domu. Zdecydowanie pomogły mi informacje o zaletach ...
Artykuł to prawdziwa uczta dla oczu każdego miłośnika szkła. Fascynujące jest, jak szkło, od drzwi ...
Niestety w mojej rodzinie praktycznie każdy ma żylaki i obawiam się, że ten problem mnie ...
Miałam okazję wejść na Turbacz, bo syn urządził dla mnie wycieczkę :) Muszę przyznać, że ...
Wydaje mi się, że oprócz Kopca Krakusa warto też wspomnieć o innych pięknych krakowskich kopcach, ...