Skip to main content

Co warto wiedzieć, decydując się na montaż kominka?

Dodaj komentarz

Montaż kominka do ważna decyzja. Stanowić on będzie nie tylko źródło ciepła w domu, ale również element dekoracyjny. Jest względnie tanim i skutecznym sposobem na ogrzewanie, jednak jest kilka kwestii o, których trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na jego zakup.

Funkcje kominków

Kominek zainstalowany w domu może spełniać więcej niż jedną funkcję. Nie będzie to więc tylko źródło ogrzewania, ale coś więcej. Kominka możemy używać okazjonalnie, by po prostu dla przyjemności móc rozkoszować się palącym ogniem. Kominka można też używać jako dodatkowego źródła ciepła. Gdy naszym piecem głównym jest ten na gaz, kominek dobrze się sprawdza przy dużych morzach czy też przy awariach kotła gazowego. Oczywiście kominek może być również głównym urządzeniem grzewczym w domu. Prawo jednak zabrania tego, by był on jedynym. Dom powinien być wiec również wyposażony w inne źródło ogrzewania, które nie jest kominkiem.

Podział kominków

Kominki można podzielić pod względem kryterium, jakim jest czas utrzymania żaru po jednym pełnym załadunku. Większość producentów na rynku odwołuje się właśnie do tego francuskiego podziału. Kominki dzielimy więc na takie, które po załadunku będą utrzymywać żar przez; ponad 10 godzin, do dziesięciu godzin i czas nieokreślony.

Istnieje również wariant kominków dekoracyjnych. Ten rodzaj nie powinien jednak być wybierany w przypadku, gdy kominek ma być głównym źródłem ciepła. Idealnie nadają się jako ozdoba, w której będziemy palić okazjonalnie. Jeżeli chcemy wykorzystywać kominek jako pomocnicze źródło ciepła, to powinniśmy się wyposażyć we wkłady utrzymujące żar przez co najmniej kilka godzin. Wkłady przeznaczone do kominków służących jako główne źródło ogrzewania powinny starczać na ponad 10 godzin utrzymywania żaru i powinny mieć możliwość rozprowadzania ciepła przez kanały grzewcze.

Wkłady kominkowe produkcji wiodących producentów można odnaleźć na stronie https://sloninka.pl - przynależącej do firmy Kominki Lexus Andrzej Słoninka, z siedzibą na ul. Jeleniej 56, 54-242 Wrocław (Tel: 607 671 150). Zakład zajmuje się projektowaniem i budową kominków już od 2010 roku, co jest znaczącym kryterium w poszukiwaniach sprawdzonego zakładu, mającego zapewnić prawidłowe działanie kominka przez wiele lat. 

Kominek jako główne źródło ciepła w domu

Kominek jako główne źródło ciepła w domu to konieczność prowadzenia kotłowni z salonu. Niesie to za sobą niestety negatywne konsekwencje. Wnętrze naszego domu będzie się szybko brudzić, a konieczność codziennego palenia w kominku szybko przestanie być przyjemnością. Aby ogrzać dom przez całą zimę, będziemy musieli zainwestować w kilka ton drewna. Należy o tym pamiętać, gdy rozważamy zakup kominka.

Różne rodzaje kominków

Rynek oferuje nam do wyboru kilka rodzajów kominków:

  • Instalacje otwarte - dobrze nadają się jako dekoracje, słabo sprawdza się jako źródło ogrzewania, gdyż szybko traci ciepło i wymaga spalania dużych ilości drewna.
  • Kominki wolnostojące - są tanie i nie zajmują dużo miejsca. Ich instalacja nie wymaga dużych zmian w projekcie domu.
  • Kominki z zamkniętym wkładem - dobrze się nadają do ogrzewania budynku i są bezpiecznie w użytkowaniu.

Szczegółowy opis kominków i ich podział, ze względu na rodzaje, rodzaj paliwa, osłonę paleniska i sposób rozprowadzenia ciepła, znajdziesz na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Kominek, która ułatwi Ci poruszanie się w tej tematyce i sposobie użytku kominku. 

Kominek w domu

Instalacja kominka najlepiej sprawdza się gdy w domu mamy inne źródło ogrzewania. Najlepiej mieć piec gazowy lub inny w domu, a kominka używać od czasu do czasu dla przyjemności. Kominki to idealne urządzenia grzewcze, sprawdzające się jako drugie źródło ciepła w budynku. Warto jest mieć jeden bezobsługowy system, wtedy kominka można używać tylko dla przyjemności.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.