Skip to main content

Czym są tłuszczaki i jak je leczyć?

Dodaj komentarz

Organizm ludzki to bardzo skomplikowany układ, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu odpowiednich bodźców i czynników zarówno wewnętrznych, jak i tych zewnętrznych. Nieprawidłowy styl życia, złe przyzwyczajenia, warunki atmosferyczna, a także uwarunkowania genetyczne, wpływają na pojawianie się różnorakich chorób i schorzeń. Niektóre zaburzenia są mniej niebezpieczne inne zagrażają nawet samemu życiu. Jednym z niezłośliwych i niezagrażających życiu człowieka dolegliwości jest pojawianie się tzw. tłuszczaków. Czym są tłuszczaki? Jak wyglądają? W jaki sposób utrudniają funkcjonowanie? Jakie sposoby usuwania tłuszczaków przynoszą oczekiwane efekty?

Tłuszczak na plecach

Czym są tłuszczaki?

Tłuszczak to niezłośliwy guz, który charakteryzuje się specyficzna budową. Ta zmiana posiada owalny kształt, a w jego wnętrzu utrzymuje się tłuszczowa substancja. Twory te są nieco podłużne, posiadają wielkość od kilku milimetrów nawet do paru centymetrów. Zmiany te najczęściej pojawiają się w okolicy szyi, plecach, ramionach, brzuchu czy udach. Umiejscowione są one zaraz bezpośrednio pod skórą. Wyczuwalne guzy o dość miękkiej strukturze. Tłuszczaki można oczywiście usunąć. Informacje na ten temat znajdziemy w artykule: "Tłuszczak - usuwanie", znajdującym się na stronie internetowej Specjalistycznej Poradni Chirurgiii Urologii Estetycznej.

Przyczyny powstawania tłuszczaków

Przyczyny powstawania tego rodzaju deformacji nie są do końca wyjaśnione, jednakże naukowcy głównym czynnikiem określili uwarunkowania genetyczne. Choć na tworzenie się guzków najbardziej narażone są osoby w wieku 40-60 lat, to schorzenie może również dotykać ludzi młodszych i starszych. Tendencją do pojawiania się tłuszczaków jest otyłość, a także miejsca po różnego rodzaju razach czy ranach.

Jak usunąć tłuszczaki?

Najczęściej guz powstaje pod samą skórą, istnieją jednak przypadki, w których zmiana lokalizuje się w obrębie narządów wewnętrznych - przy lub na nerkach, wątrobie lub sercu. Sytuacje takie mogą znacząco zagrażać zdrowiu i powodować wszelkiego rodzaju uchybienia. Twór taki należy jak najszybciej usunąć, nie uszkadzając pozostałych tkanek. Guzy podskórne nie zagrażają zdrowiu, jednakże przynoszą niesamowity dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania. Wpływają one także na wygląd zewnętrzny człowieka, dostarczając bardzo duże utrapienie.

Ususwanie tłuszcaka

Chirurgiczne usuwanie tłuszczaków

Najbardziej skuteczna metodą niwelowania tłuszczaków są zabiegi operacyjne. Są one niewymagające i bezpieczne, jednakże zapewniają całkowite wydalenie z organizmu powstałego tworu. Kolejną techniką walki z omawianymi zmianami są zastrzyki sterydowe. Dzięki podawanej substancji, guzy zmniejszają swoją objętość, z czasem likwidując je całkowicie. Wadą tego rodzaju leczenia, jest brak możliwości pobrania wycinka do badania histopatologicznego, dlatego sposób ten jest jednym z najmniej zalecanych.

Usuwanie tłuszczaków metodą liposukcji

Trzecią metoda jest wykonanie zabiegu liposukcji. To działanie kosmetyczno chirurgiczne wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym i polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnej sondy. Po pozbyciu się tłuszczu należy przez wykonane nacięcie usunąć torebkę łącznotkankową. Zabieg jest skuteczny, a rana niewielka i szybka w gojeniu.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.